CATS

"Úgy érzed te kaptad meg a cicát de az állat úgy érzi o kapott meg téged!"

Testbeszéd

 

Értsük meg macskánkat!

Cicánk kommunikációjáról már többször írtunk, és a cikkek hozzászólásaiból is kiderül, a legtöbb macska igen kommunikatív lény. Akadnak gazdák, akik azt állítják, kedvencük mindent megért, más büszke házi tigris tulajdonosok pedig sajátos, bensoséges párbeszédrol” számolnak be.

 

A macskák többféle módon, többféle eszközzel kommunikálnak. Hanggal – nyávogással, morgással, fújással -, testbeszéddel – farok csapkodással, szorborzolással, púpozással -, és flegma vagy visszafogott, esetleg támadó magatartással, többféle irányban. Máshogy beszélgetnek gazdájukkal, barátaikkal és ellenségeikkel. De beszélgetnek, és bizony, mindent meg tudnak értetni a külvilággal, vagy legalábbis majdnem mindent.

 

Kutya-macska

Ha hiszik, ha nem kedves honlap olvasók, a kutya-macska ellentét alapja éppen a testbeszéd és a hangadás ellentétes üzenetein alapszik. Nem véletlen, hogy ha egy kutyakölyök és egy apró kiscica kerül össze, akkor jól összeszoknak, mert megtanulják egymás jeleit jól értelmezni.

De a kutya testbeszéd és a macska testbeszéd annyira más üzeneteket hordoz, hogy egy barátságosnak induló találkozás is kódolhatja a késobbi ellentétet.

Kezdjük rögtön azzal, hogy egy cica, ha nagyon jól érzi magát, ha tüntetoen barátkozna, akkor dorombol. Egy kutya ebbol mit ért? Hát természetesen úgy hallja, hogy a szorös ismeretlen morog rá. A kutya próbál mégis kedvesebb hangnemet megütni, és ennek jeléül felemeli a mancsát. Minden rendes eb ezt úgy érti, tessék, itt a lábam, játsszunk. De nem úgy gondolja a cica. Náluk ugyanis a felemelt mellso láb azt jelzi: mindjárt kapsz egy pofont. Tehát a cica megrémül, és ezért felpúpozza a hátát. No, erre az eb meg lenyomja a fejét a földre. Cica úr üzenete: jobb ha elkotródsz. Eb úr értelmezése: púpozok, tehát mindjárt elkezdek futkározni. Ezért nyomja le a kutyus a fejét, mert ez nála játékra hívó beleegyezo mozdulat, amit minden macskafajta úgy lát: ez mindjárt rám ugrik! És még sorolhatnánk a félreérheto jelek garmadáját. A kutyánál a has megmutatása a megadás jele, a macskánál a kéjes örömök érzékeltetoje. Kutyánál az ugrálás, szimatolás a játék és bizalom jele, macskánál az ugrálás fenyegetés, a szimatolás pedig elképzelhetetlen bizalmaskodás. A kutya akkor csapja a fülét hátra, ha valami kópéságon töri a fejét, a macska akkor, ha dühös. És végül a legnagyobb félreértés okozója: a farok lengetés. Minden kutya csóvál a barátsága jeléül, minden macska idegességében lengeti a farkincáját.

Csoda, hogy nincsenek elso látásra jóban?

 

A kölyök leckéi

Természetesen minden cica az anyukájától és a testvéreitol tanulja meg a társas érintkezés alapveto leckéjét. Sok minden egy életre beivódik a macskamagatartásba. A „dagasztó cica” például még sok gazda számára is meglepo jelenség elso látásra. A legtöbb macska ugyanis felnottkorában is úgy adja jelét tökéletes elégedettségének, hogy finoman kiengedett körmökkel szabályos kenyérdagasztó mozdulatokat végez valami puha anyagon. Ez a puha anyag nem ritkán a gazda hasa, feje, lába vagy paplanja, kedvenc kanapéja. Aki nem tudja, hogy ezek a mozdulatok a boldogság jelei, az bizony azt is hiheti, a cica karmolni akar. Pedig errol szó sincs. Kedvencünk mikor megszületett, ösztönösen megtalálta anyukája emlojét, és szintén ösztönösen, az emlo mellett két mancsával dagasztva próbálta az anyai mellett több tej adására ösztönözni. Mivel ez legtöbbször eredménnyel járt és jóllakott, a kellemes érzés és a tejfakasztó dagasztó mozdulat a cicában továbbra is a jó emléket felidézo mozgássor. Nem több és nem kevesebb.

A kiscica a hangadás szabályait is anyukájától tanulja, testvéreitol pedig a játékos verekedés, a zsákmányszerzés mozdulatait. Egyik olvasónk azt írta, az o cicája nagyon szereti dobálni a virsli karikát, a sajt darabot. Nos, ez a szokás nem artista cicaosökre vezetheto vissza, hanem a zsákmányejtés gyakorlásának mozdulataira. Az elkapott áldozattal való játékhoz hozzátartozik a szájjal és manccsal való dobálás is, ez is a kifárasztás egyik fontos eleme. Mivel egy szobacica lehet, hogy sosem lát egeret, ezért gyakorolja gyerekkori tanulmányait az ételen.

 

Testbeszéd a gazdával

A cicák azért idomíthatók, mert hajlandóak megtanulni más testbeszédet is a sajátjukon kívül. Ha akarnak. Mert tudjuk, a cicák önálló és öntudatos lények, de ha szeretetet kapnak, szeretettel válaszolnak rá.

Jól megfigyelheto például, hogy egy cica alkalmazkodik a családban található kisgyerek szokásaihoz. Egy apró ember ide-oda mászik, mindent megfog, megragad, szájába vesz. Ezt jól megtanulják a macskák és vagy iszkolnak arrébb, ha a gyerek közelít, vagy úgy fekszenek le a földre, hogy mancsukat, farkukat maguk alá húzzák, jelezve, hogy megsimogathatsz te kis kölyök, de nem adok neked húzkodási felületet.

A tudós macska ismeri az emberi anatómiát is, például a kisgyereknek úgy hízeleg, hogy inkább a hátához, lábához dörgölodzik, érezze szeretetét, de azért ne legyen a mindent megragadó gyerekkéz számára elérheto.

A felnott gazda is jól érti a cica testbeszéd egyértelmu jeleit: a cica fejét odadörgöli a gazda lábához, vagy ahhoz a székhez, ahol a tulajdonos ül. Ez egyértelmuen a kedvesség, sot, a barátság jele. Azt már ritkábban veszik észre, a cica a farkával is gyakran simogatja a szeretet lényt. Amikor elhalad mellette, farkincájával szabályos simító mozdulatot végez, vagy néha csak a farka begörbített végének finom érintésével jelzi szimpátiáját. Ez a farok persze jelezhet felháborodott idegességet, ha ide-oda leng, éhséget, ha hegyesen az égnek mered, félelmet, ha üvegmosó méreture borzolódik rajta a szor és elégedettséget, ha egyszeruen maga köré görbítve üldögél egy cicus.

A legtöbb cica szeret ölben ülni, de legalábbis úgy elhelyezkedni, hogy teste vagy mancsa hozzáérjen a szeretett lényhez. Ez a legfobb bizalom jele. Próbáljuk meg a kinyújtott mancsára rátenni finoman a mi kezünket. Kedvesen kihúzza a mancsát kezünk alól, és ráteszi a puha tappancsot a mi kezünkre. Akár meddig ismételhetjük, mindig kialakul ez a pacsizás. A cica ugyanis nem szereti, ha a legkisebb korlátozást érzi. Nem szereti, ha lefogják, ha valamelyik végtagját megfogják és ha felemelik. Ezt legfeljebb csak elturik némi simogatás reményében.

Sose közelítsünk a földre lapuló, szemét összeszukíto, fülét hátra csapó macskához, mert egyértelmuen támadó pózt vett föl, ilyenkor a máskor behúzott karmok félelmetes fegyverré válhatnak. A fújó, púpozó, farkát lengeto macska is harcias kedvében van, ot is jobb elkerülni. A felénk nyávogva közelíto, sietve, gyakran leszegett fejjel érkezo cicát viszont simogassuk meg feltétlenül. O barátkozni akar, vagy kedvesen üdvözöl bennünket. Ennek jelét adja még hízelgéssel, farka hegyének mozgatásával.

Értsük meg cicánkat, o is megért minket. Ha akar.


Ha mégsem kerult megmagyarázásra benned valami a testbeszéddel - vagy a cicákkal kapcsolatban, akkor írj bátran erre az e-mail címre:

macskaandcat@gmail.com

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 3
Heti: 10
Havi: 9
Össz.: 4 885

Látogatottság növelés
Oldal: Testbeszéd
CATS - © 2008 - 2024 - cat-macska.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »